Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które decydują się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w swoich domach.

Rekuperacja - historia

Stosowane 10 - 15 lat temu technologie budowlane zapewniały doskonały dopływ świeżego powietrza do budynków poprzez naturalne nieszczelności okien i drzwi. Dodatkowo wentylację taką wspomagały nieszczelności murów.

Dlaczego potrzebna jest rekuperacja

Dokonując wymiany starych okien i drzwi na nowe, które są wręcz idealnie szczelne lub też montując takowe w nowo budowanym domu jak również izolując dom styropianem, prawie na pewno spotkamy się z problemem pleśni, wilgoci oraz zaduchu. Większość z nas powie: "No tak, przecież można zastosować nawiewniki podokienne lub tzw. mikrowentylację", oczywiście, że można ale trzeba tu zadać sobie pytanie, czy aby na pewno po to uszczelnialiśmy i izolowaliśmy nasz dom, aby go teraz rozszczelniać?

Rekuperacja - inwestować czy oszczędzać?

Bardzo często, chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania więc odcinamy dopływ świeżego zazwyczaj bardzo zimnego powietrza z zewnątrz. Po niedługim czasie, aby pozbyć się wynikłych z tego problemów montujemy w oknach nawiewniki. Tak więc najpierw wydajemy sporo pieniędzy na uszczelnienie okien, by później wydać następną sporą kwotę na ich rozszczelnienie dzięki czemu z mocno odchudzonym portfelem tak naprawdę wracamy do punktu wyjścia.

Rekuperacja = zdrowie

Budując nowy dom staramy się aby był on jak najbardziej komfortowy i aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo. Dążymy do tego aby dom ten był energooszczędny i w tym celu kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy nie małe pieniądze w wysoko-sprawny system ogrzewania. W naszym domu coraz częściej zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są parą wodną, na ścianach zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Próbujemy poprawić więc komfort naszego mieszkania otwierając okna, wietrząc pomieszczenia, a nasze zaplanowane oszczędności tym sposobem bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem wylatują za okno. Zaczynamy zastanawiać się czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Nasz dom budowany w nowej technologii trzeba w pewnym stopniu rozszczelnić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rekuperacja czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Gdzie zamontować rekuperator

Rekuperator czyli centrala wentylacyjna zapewni nam skuteczną cyrkulację i wymianę powietrza w całym naszym budynku. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej (rekuperatora) budynek musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za transport świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet, oraz usunięcia powietrza zużytego z takich pomieszczeń jak kuchnia, garderoba czy toaleta.
System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła - rekuperacja zapewnia nam odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Rekuperacja - jak przebiega

Proces rekuperacji odbywa się w następujący sposób - świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. W tym samym czasie z budynku usuwane jest wilgotne i żużyte powietrze (z łazienki, kuchi itp), które również przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

rekuperacja